Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради

ТЕЛЕФОН

(0512) 37-36-14

Нітрати

Основним джерелом нітратів в їжі людини є овочі, бахчеві культури, з якими поступає 70-80% цих з’єднань, інші – з питною водою, м’ясними, молочними продуктами.

Характер дії – нітрати легко всмоктуються, потрапляють у кров, де вступають у реакцію з гемоглобіном, окислюючи молекули заліза. Транспортна функція еритроцитів порушується.

Ознаки отруєння – синюшність губ, видимих слизових оболонок. З’являється головний біль, нудота, біль в області шлунка, діарея. Печінка при цьому зростає, склери жовтушні. Зі сторони нервової системи – загальна стомлюваність, малорухомість (у дітей збудженість), порушення координації. У тяжких випадках – судоми, коматозний стан. Постраждалі жаліються на задишку і біль у грудях.

Поради:

  1. 1.Вживайте в їжу овочі тільки стандартних розмірів. Занадто великі і дуже маленькі коренеплоди вміщують максимальну кількість нітратів.
  2. 2.Добре мийте овочі, особливо зелені культури, вимочуйте їх у воді на протязі однієї години.
  3. 3.Видаляйте найбільш “нітратні” частини рослин (в огірках, кабачках – шкірочка і черешкова частина, у капусті – верхні листки, прожилки і качан, в картоплі – шкірка і серцевина, у буряку – нижня частина коренеплоду і зона, яка прилягає до листя).
  4. 4.Пам’ятайте, що кулінарна обробка (відварювання та смаження овочів) знижує зміст нітратів.
  5. 5.Вітамін С нейтралізує дію нітратів.
  6. 6.Овочеві салати необхідно готувати перед вживанням.